End of school year achievements
The school year may be drawing to a close, but the achievements of youngsters in various fields — from community service to sporting prowess — were recognised in the East Renfrewshire council Convener’s Awards for Outstanding Achievement.
Education and equalities convener and vice-convener, councillors Elaine Green and Paul O’Kane, awarded certificates to 40 individuals and 11 teams at the ceremony in Carmichael Hall.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdCouncillor Green said: “I would like to congratulate every one of our outstanding pupils — they all very much deserve their awards.
“It has been an inspiration to hear of their achievements and to honour their hard work and commitment.
“They are a credit to themselves and every school is rightly proud of them.”
Individual pupils were awarded prizes in seven categories: sports leadership and volunteering, volunteering and caring, creativity, advocacy, community service, extra curricular and independent living skills.
The 2013 Convener’s Awards winners:
Sports Leadership and Volunteering:
Diane Barbour, Eastwood high
Grant Girvan, Woodfarm high
Georgia Lanigan, St Ninian’s high
Lauren McGregor, Woodfarm high
Thomas McGaughey, Barrhead high
Amy Robin, Woodfarm high
Volunteering/Caring:
Deborah Gemmell, Williamwood high
Lisa Ann Wylie, Williamwood high
Creativity:
Neil Reoch and Jack McNeilage (jointly), Woodfarm high
Jack Henry, St Ninian’s high
Richard Scholfield, Williamwood high
Rebecca Smith, St Ninian’s high
Kerry Toner, St Luke’s high
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdStuart, Andrew and Christopher Vettraino (jointly), Williamwood high
Advocacy:
Danii McArthur, Barrhead high
Caitlin McKenzie, Eastwood high
Community Service:
Kevin Glasgow, St Ninian’s high
Jessie Ling, Eastwood high
Katy Mallon, St Ninian’s high
Jodie MacLean, Barrhead high
Caitlin McCrorie, St Ninian’s high
Shannon Philbin, St Ninian’s high
Extra Curricular:
Ryan Robertson, Woodfarm high
Ciera Doohan, St Ninian’s high
Independent Living Skills:
Jacob Watters, Eastwood high
Sports:
George Burns, Mearns Castle high
John Paul Gallacher, St Luke’s high
David Lambie, Williamwood high
Mhairi High, St Luke’s high
Sarah McDonald, Mearns Castle high
Megan Macnair, Eastwood high
Laura McCracken, Mearns Castle high
Holly McMahon, Eastwood high
Andrew Mullen, Mearns Castle high
Catherine Palmer, Eastwood high
Katy Rice, St Ninian’s high
Erin Wallace, Eastwood high
Chloe Cowan, Williamwood high
Amy Clark, Isobel Mair school
Liam Runciman, St Ninian’s high
Team Awards:
Young People’s Services – East Renfrewshire Council’s Youth Group Mearns Castle High – Eco Group
St Luke’s high – Rio Fundraisers
St Ninian’s high – Life Group
Eastwood high – SALT group
Mearns Castle high – Skiing Group
St Luke’s high – Public Speaking
St Ninian’s high – Enterprise Group
Barrhead high – Rights Respecting Schools Group
Woodfarm high – Rights Respecting Schools Group
Eastwood high - Equestrian Group